неділя, 25 квітня 2021 р.

 

                             Біль і крик душі - Чорнобиль!

Події цього дня стали однією з наймасштабніших трагедій для людства. Вибух, який зруйнував життя тисячам людей і утворив багатокілометрову зону відчуження, назавжди закарбувався в пам’яті не одного народу.

 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС пролунало два вибухи. Спалахнув реактор, в якому у той час знаходилося близько 200 т урану. Крізь зруйновану обшивку радіоактивні речовини вирвалися назовні, отруюючи усе живе навколо в радіусі багатьох кілометрів.

 До ліквідації наслідків катастрофи було залучено загалом близько 240 тисяч рятувальників. Перші пожежники, які прибули гасити полум’я, не мали спеціальних засобів захисту, тому отримали високі, навіть смертельні, дози радіації.

 Але саме завдяки вогнеборцям, які жертвували своїми життями, вдалося запобігти водневому вибуху, що міг відбутися, якби реактор продовжував палати. Згодом підрахували, що загальна радіація ізотопів, викинута тоді в повітря, була в 30 разів більшою, ніж під час вибуху атомної бомби в Хіросімі, і першими, хто відчув її на собі були працівники станції та рятівники.

Одразу після аварії було опромінено понад 8,5 мільйонів людей і забруднено 155 тисяч квадратних метрів територій. Навіть після того, як пожежу погасили, реактор ще кілька тижнів продовжував викидати неймовірну кількість радіації, доки його не засипали сумішшю піску, свинцю та бору.

 Тим часом поки рятувальні служби боролися з безпосередніми наслідками катастрофи, решта населення ще й не здогадувались, наскільки страшна трагедія відбулася зовсім неподалік. Уряд СРСР старанно приховував аварію. Ніхто не організовував термінової евакуації, людей навпаки закликали не хвилюватися і продовжувати своє звичне життя, так ніби нічого й не трапилося.

Офіційне повідомлення про трагедію СРСР змусила зробити міжнародна спільнота, оскільки вже наступного після катастрофи дня у різних державах світу почали фіксувати аномальне підвищення радіації. Першою на сполох тоді забила Швеція.

Першого травня в Києві ще проводили масштабний парад, в якому брали участь тисячі людей, в той час, як рівень радіації там перевищував фоновий у кілька десятків разів. Усвідомивши масштаб трагедії, евакуацію все-таки розпочали. Людям говорили, що це тимчасовий захід і вони дуже швидко зможуть повернутися. Але більшість з них, насправді, назавжди залишали на отруєних територіях своє колишнє життя.

 Їм забороняли брати практично будь-що, адже розуміли, що кожна з речей вже опромінена смертельною дозою радіації. Безліч домашніх улюбленців залишилися без господарів, кинуті віч-на-віч з жахливою катастрофою. З 30-кілометрової зони відчуження було вивезено 115 тисяч осіб. Згодом небезпечний реактор накрили бетонним саркофагом, який мав би запобігати подальшому забрудненню середовища.

 Через 34 роки після аварії, з огляду на відсутність людей, на цій території утворився умовний заповідник. В чорнобильській зоні знайшла притулок безліч видів тварин та птахів, серед яких все частіше можна зустріти рідкісні види. І хоч територія ще не зовсім безпечна для постійного проживання, поодинокі люди починають на ній заселятися.

До зони відчуження нерідко організовують екскурсії, і бажаючих неймовірно багато. А журнал Forbes навіть включив це місце до переліку найекстравагантніших туристичних місць. Щороку, 26 квітня, весь світ згадує і вшановує пам'ять про загиблих.


пʼятниця, 2 квітня 2021 р.

 

2 квітня  День дитячої книги

Вітаємо всіх з Міжнародним днем дитячої книги це свято, встановлене у 1967 році з ініціативи та за ухвалою Міжнародної ради дитячої книги. Відзначається щороку 2 квітня — в день народження великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена.

І звичайно королем свята вважається видатний казкар Андерсен. Перу чарівного казкаря Андерсена належать 6 романів, 51 п’єса, 25 книг подорожніх нотаток, вірші, проте в літературі він залишився перш за все, як автор казок та історій. Ним написано 212 казок, що склали 24 збірки.

Світову славу Андерсену принесли його казки, в яких поєднується романтика і реалізм, фантазія та гумор і сатира.

Багатьом з нас казки Андерсена знайомі з дитинства, майже всі ми читали їх, переглядали мультфільми, гортали кольорові сторінки його казок в яких відкривали дивовижний світ добра і зла, любові і дружби, магії і краси.

День Дитячої книги водночас є днем вручення премії Андерсена за видатний внесок у дитячу літературу найкращім письменникам і художникам ілюстраторам дитячої книги. Лаурятів оголошують один раз на 2 роки з 1956 року.

Для авторів дитячої літератури ця премія є найпрестижнішою міжнародною нагородою – часто її називають малою Нобелевською премією. Головний номінант отримує золоту медаль з профелем великого казкаря. Друга премія передбачає отримання титулу «особливо відзначений міжнародним журі Андерсена», третя внесення лаурята до почесного списку Андерсена з врученням відповідного диплому.

Лауреатами цієї премії стали відомі дитячі письменники: Елинор Фарджон, авторка казок «Хочу місяць», «Сьома принцеса» та інших, Астрід Ліндгрен, героїв якої -  Карлсона та Малюка знають усі. Туве Янссон, яка вигадала світ дивовижних істот, що населяють долину Мумі-тролів і назавжди стала улюбленою казкаркою дітей всього світу.

Серед наступних іменитих переможців зустрічаємо німецького письменника  Джеймса Крюса з Тімом Тайлером, який продав свій сміх і радість життя – здобув багатство, але щастя не знайшов, італійця  Джанні Родарі у товаристві цибулинки Чиполіно  та інших.

Доречи українські автори теж мають чим похвалитись, адже серед численних лауреатів нагороджених почесними дипломами і внесених до почесного списку Андерсена є два наших співвітчизника. Першим вітчизняним лауреатом став Богдан Чалий за фантастичні пригоди свого чарівного Барвінка з поеми казки «Барвінок і Весна»

У 1979 році ухвалою Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури трилогію «Тореадори з Васюківки» українського дитячого письменника Всеволода Нестайко внесено до «Особливого почесного списку Г. К.  Андерсена»

Запрошуємо усіх у чарівний світ дитячих книг. Адже не можна стати дорослою людиною не прочитавши всіх дитячих книжок. Цього тижня дитячі книги видаються поза чергою!

Не загубитись в різноманітті дитячої літератури вам допоможуть в бібліотеці . Мандруйте разом з бібліотекою і вам ніколи не буде сумно!  

Казки Г.К.Андерсен

1)https://xn--80aaukc.xn--j1amh/cgi-bin/search_m.pl?tag=%C0%ED%E4%E5%F0%F1%E5%ED&sort=id 

2)https://xn----7sbbatgaljrc3bd4bel.xn-p1ai/%d0%ba%d0%b0%d0%b7%d0%ba%d0%b8-

3) https://sites.google.com/site/kazkiandersena/menu/read

 

 

 


четвер, 1 квітня 2021 р.


 1 квітня – чудовий привід, аби подарувати радість і усмішки своїм користувачам. Будьте здорові, бережіть себе та своїх близьких.